Herkes hayatının bir noktasında çoklu görev yapmaya çalışmıştır. Belki de gençlik yıllarında okul çalışmalarını bitirmeye çalışırken, tv izlemeye ya da önemli bir raporu bitirirken telefonda konuşmaya başladığımız zamanların sayısı oldukça fazladır. Çoklu görev, takvimimizdeki zamandan daha fazlasını elde etmeye çalışmamızın bir yoludur. Bu yazı da, bilimin çoklu görev hakkında söylediklerine göz atmaya çalışacağız.


Merhum yazar Kurt Vonnegut bir keresinde şöyle demişti: “Herhangi bir insan çabasında başarının en önemli sırrı tam konsantrasyondur.”

“Kişinin dikkatini veya zihinsel çabasını odaklamanın eylemi veya gücü” olarak tanımlanan konsantrasyon, hayatınızın her alanında önemli bir rol oynar. Hayatınızda başardığınız her şeyi düşünün. Bir noktada o zamana odak noktası dahil olmuştur.


Merhabalar, bu sefer bir yazıyla değil, kısa bir hatırlatmayla karşınızdayım. :)

Her hafta iş hayatı, üretkenlik ve başarı üzerine yazdığım yazılarımın düzenli olarak mail adresinize gelmesi için bir “e-bülten” oluşturdum. Bundan sonra yayına alacağım her yazı ve bildirinin mail yoluyla size ulaşması için aşağıdaki linke mail adresinizi bırakmanız, böylelikle bültenime üye olmanız yeterli olacaktır.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.


Mutluluk “hem bir duygu, hem de bir durumdur. Neşe, gurur, memnuniyet ve minnettarlık gibi çok çeşitli olumlu duyguları tanımlamak için kullanılan öznel bir terimdir.“ Basitçe söylemek gerekirse, daha mutlu bir insan olmanın birçok yolu vardır. Ve daha da önemlisi, mutlu bir insan olmak üretkenliği artırır.

Tanımı ne olursa olsun mutlu olmak size muhteşem hissettirir. Üretkenliğinizi artırabilir ve bu da sizi daha başarılı kılar. Devamlı dönen bir çark gibi!


Bir planınız olmadan uyanıp verimli bir gün geçirseniz güzel olmaz mıydı? Özgürleştirici geliyor ama sistem böyle çalışmıyor. Demek istediğim, bir ev inşa etmek gibi. Temel sağlamsa gerekli malzemeleri ve evi uygun şekilde monte etmek için gereken adımları belirlemek adına bir plana ihtiyacınız var.

Uzun lafın kısası, bir planın olmadan üretken olman oldukça zor. Peki tam olarak bunu yapmanın yolları nelerdir?


Duygusal sağlığımız kötü bir durumda olduğunda, öz saygı seviyemiz de bundan etkilenir. Bu tip durumlarda yavaşlamalıyız ve bizi rahatsız eden şeyle başa çıkmalıyız, böylece mutlu olmanın ve kendimizle barışık olmanın basit neşesini yaşayabiliriz.


Gözlerinizi bir saniyeliğine kapatın ve bir liderin zihinsel imajını canlandırın. Ne görüyorsun? Bir politikacı, CEO veya askeri bir lider mi hayal ediyorsunuz? Bu tür görüntülerin neden birinin aklına geldiğini anlamak kolaydır. Liderler genellikle kararlı, zeki ve dışa dönük insanlar olarak görünürler.


Kalıcı karlılık için, girişimciler tüketici değerine katkıda bulunmaya odaklanmalıdır. Bu, işletmeler arası için de geçerlidir.

Bir iş kurmak ve onu sürdürmek son derece zor bir başarıdır. Bunun için bir çok farklı özelliğinizin olması gerekir. İş hayatında belli bir noktaya gelmek, her geçen gün daha zor bir hal alıyor. Hiçbir kârlı niş sonsuza kadar sürmez ve ne kadar kârlı olursa, dayanma şansı o kadar azdır. Görünüşte güvenli işletmeleri olanlar da dahil olmak üzere birçok iş insanı, sektörleri beklenmedik bir şekilde bozulduğunda her şeyini kaybetti. En azından kazandıkları paralarda büyük bir düşüş oldu.


Sabah uyandığınızda ne yaparsınız? Dişlerinizi fırçalar, duş alır ve bir kase yulaf ezmesi yer misiniz? Belki evin geri kalanı uyanmadan koşuya çıkarsınız ya da belki alarmın ertelemesine basıp yatakta yatarak, gün içinde yapacaklarınızın üzerinden geçersiniz. Ne yaparsan yap, bunu tutarlı bir şekilde yaparsan, bu bir ritüeldir.


Verdiğiniz son kararı tekrar düşünün. Seçenekleriniz nelerdi? Ne yapacağınızı nasıl seçtiniz? En önemlisi, bu kararın sonucu yaşamınızı, üretkenliğinizi veya mutluluğunuzu inşa etmede etkili miydi? Sizi özellikle üretken veya önemli bir anda yakalamadıysa, muhtemelen yakalamayacaktır.

Umut Tosunlar

Financial & Life Empowerment / Founder at ETU Danışmanlık / Head of Marketing & Sales at EGESEL İNŞAAT /

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store